Koncert Orkiestry Kamiliańskiej

25.11.2023 / sobota / 18:00
bilety: 69 zł
Koncert Orkiestry Kamiliańskiej

Prawie równy rok temu w smugach deszczu i akompaniamencie błyskawic zakończyliśmy przedwcześnie III Tarnogórską Noc Muzyczną. Zatem na wstępie  zaczarujmy ten wieczór umuzyką pełną ognia i piorunów "Thunderstuck" AC/DC. Kilka utworów później usłyszymy "Set fire to the rain" znakomitej Adele. Życiodajny deszcze wielokrotnie będzie powracał, podobnie jak Ziemia rozumiana między innymi jako Heimat, czyli Ziemia Ojczysta. Ziemia to także Droga, z powodzeniem odnajdą je  Państwo w kolejnych prezentacjach, takich jak "Bellavia" Chucka Mangione i w "Tangu" Grzegorza Tomczykiewicza. Kolejny żywioł Powietrze poczujemy najlepiej na górskich połoninach, dokąd przeniesie nas maledia znana z "Janosika" oraz "Castle on the Hill" Edac Sheerana. Jeżeli jeszcze nie będziemy wystarczająco rozgrzani, to już na pewno rozpali nas upalne, pustynne powietrze "Caravan" Duka Ellingtona.

Żywioły wzajemnie się uzupełniają, jednak Woda wydaje się być tym najważniejszym, bez którego nie może istnieć żadne życie. Wsłuchajmy się w "November Rain", poczujmy ten listopadowy deszcz w gęsiej skórce na naszej skórze, by za chwilę oddać się skąpanemu łzami i deszczem utworu Maneskina "Lionelist"...

Cóż więcej trzeba, by mogli poczuć Państwo wszystkie cztery żywioły na sobie, w sobie, obok siebie... Tego nie wie nikt... Poddajmy się muzyce 

Orkiestra Kamiliańska przy parafii OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach na Galgenbergu powstała w 1950r. z inicjatywy Pawła Cota - tarnogórskiego nauczyciela muzyki i autora zbiorów opracowań kościelnych. Muzycy regularnie uświetniali wszystkie ważniejsze uroczystości kościelne w parafii. Pierwszy samodzielny koncert orkiestry odbył się w parku przyklasztornym w 1971r. Przez szereg lat zespół był prowadzony przez Józefa Zyzika. Na przestrzeni ostatnich 15 lat, dzięki inicjatywie parafianina Bronisława Golka, nastąpił dynamiczny rozwój zespołu, który z czasem, pod prezesurą Franciszka Miklisa, przyjął nazwę Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej. W 2019 roku członkowie zespołu założyli formalne Stowarzyszenie, którego I-szym prezesem został Wiktor Sobota. Orkiestra nieustannie rozwijała się organizacyjnie i artystycznie, przy wsparciu parafii, parafian, fanów oraz sponsorów. Z powodzeniem przeszła przez trudny okres pandemii.  Obecnie Orkiestra z powodzeniem wykonuje muzykę sakralną, klasyczną, filmową, rockową, folkową, operową i rozrywkową; gra razem z chórami i solistami, organizuje całe cykle koncertowe: słynne „Koncerty Świąteczno-Noworoczne” w styczniu (już 15 edycji), tematyczne „Koncerty Wiosenne” (7 edycji) oraz plenerową „Tarnogórską Noc Muzyczną” (4 edycje). Jesteśm Orkiestra jest klasycznym Concert Band’em, czyli „dętą orkiestrą koncertową” (zwaną też „dętą orkiestrą symfoniczną”). Po latach rozwoju i działalności jesteśmy z całą pewnością niepubliczną instytucją kultury w naszym mieście. Pełny skład zespołu to dokładnie 81 muzyków.

Obecne władze Stowarzyszenia stanowią: prezes Paweł Miklis, sekretarz Kinga Wolny, skarbnik Franciszek Miklis, oraz członkowie zarządu: Grzegorz Wachowski, Wiktor Sobota, Marek Sznurawa, , Paweł Szufla oraz dyrygent Olek König. Koordynatorem wolontariatu i wsparciem prawnym służy Aleksandra Król-Skowron. Honorowym Prezesem jest Bronisław Golek, dyrygentem zaś i szefem artystycznym: Olek König.