Zrealizowane projekty

Centrum Kultury „Karolinka” zrealizowało następujące projekty:

2023: 

 Różnorodnie, aktywnie, po sąsiedzku - Działam z Karolinką | Spójnik 2023

Wydarzenie wspierane przez program Spójnik, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Kwota dofinansowania: 5 000 zł
Osoba odpowiedzialna za realizację projektu: Adam Łata
Czas trwania zadania: 4.10.2023 - 05.11.2023

 Litery Kultury

"Litery KULTURY" to projekt składający się z różnych cykli wydarzeń symbolizowanych literami budującymi wyraz "kultura". Są to warsztaty interdyscyplinarne, koncerty, spektakle teatralne dla dzieci, pokazy filmowe. Projekt zakłada zatem cały szereg różnorodnych działań pozwalających na włączenie szerokiego grona odbiorców w kulturę. Kulturę o różnych wymiarach, nie zawsze tak oczywistych.

W ramach projektu zapraszamy na kino plenerowe, spektakle familijne, koncert oraz wycieczki. Przed każdym wydarzeniem odbywać się będą animacje dla wszystkich chętnych.

Kwota dofinansowania: 23 400 zł
Koordynator projektu: Adam Łata
Czas trwania zadania: 5.06.2023 - 30.09.2023

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

2022: 

 Górnośląska Barbórka - dokumentacja i popularyzacja tradycji górniczej

Zadanie skoncentrowane jest wokół tradycji obchodów Barbórki przez górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku, która została w 2018 r. wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Celem jest poszerzenie aktualnej wiedzy na temat tej tradycji i zebranie materiału niezbędnego do wpisania Barbórki na listę UNESCO. Projekt prowadzony będzie we współpracy z ekspertami. Drugi etap dotyczy popularyzacji wiedzy o Barbórce poprzez stworzenie widowiska muzycznego. Widowisko przygotowane będzie w oparciu o współpracę i integrację przedstawicieli śląskiego środowiska artystycznego: chóry, orkiestry dęte, zespoły taneczne. Za jego realizację odpowiadać będą profesjonaliści z dużym dorobkiem artystycznym. Widowisko ma ambicje do zilustrowania górniczego święta w historycznej perspektywie poprzez taniec, śpiew, muzykę, grę aktorską, kostiumy i scenografię.

Kwota dofinansowania: 45 000 zł
Koordynator projektu: Justyna Konik
Czas trwania zadania: 01.07.2022 - 23.12.2022

Projekt realizowany w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2022.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

 Zaproś nas do siebie. Edycja 2022

Zaproś nas do siebie! to całoroczny projekt Narodowego Centrum Kultury dedykowany zespołom domów, centrów i ośrodków kultury z całej Polski.
Poprzez organizację szkoleń dla pracowników instytucji, spotkania online, wsparcie dla dyrekcji, wizyty studyjne w regionach, konsultacje z ekspertami i ekspertkami, grupowe zadania oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury chcemy wzmocnić zespoły i dać im zastrzyk inspiracji w pracy nad ofertą programową instytucji.

 Zakup strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"

Zadanie polega na uzupełnieniu strojów ludowych w Zespole Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" z Radzionkowa. Zespół powstał w 1973 r., działa w ramach amatorskiego ruchu artystycznego. Obecnie w jego szeregach występuje ok. 200 młodych artystów, podzielonych na 7 grup wiekowych. "Mały Śląsk" promuje nie tylko śląską kulturę ludową na arenie narodowej i międzynarodowej, ale także polską kulturę ludową z innych regionów etnograficznych Polski.
Celem zadania jest doposażenie garderoby "Małego Śląska" w brakujące elementy strojów ludowych. Wykonywanie tych części garderoby prowadzone będzie we współpracy eksperckiej z etnografami z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Odział Śląsk oraz
konsultantami regionów związanych z ruchem folklorystycznym. Stroje uszyte będą przez firmę, która specjalizuje się w tego typu krawiectwie oraz przy ich tworzeniu współpracuje z hafciarkami ludowymi, rzemieślnikami, szewcami, rymarzami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

Kwota dofinansowania: 30 000 zł
Koordynator projektu: Daniel Dziurka
Czas trwania zadania: 14.03.2022 - 17.10.2022

2021: 

 W poszukiwaniu świadka historii - edycja V

Projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”, zyskującej w środowisku szkolnym coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.

Zadanie jest prowadzone przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Więcej szczegółów dotyczących projektu na stronie www.deportacje45.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 Questing - odkryj tajemnice Radzionkowa

W ramach realizacji zadania powstanie pierwszy radzionkowski quest, czyli rodzaj gry terenowej, polegającej na przejściu nieoznakowanym szlakiem, którym można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Fabuła questu dotyczyć będzie historii i kultury radzionkowskiego przemysłu. W grę będzie można zagrać na dwa sposoby, rozwiązując zagadki zawarte w ulotce wyłożonej w kilku punktach w Radzionkowie lub opublikowane w darmowej aplikacji mobilnej Questy – Wyprawy Odkrywców, wykorzystującej geolokalizację.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021". Operatorem programu w województwie śląskim jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

2020: 

 IV edycja projektu "W poszukiwaniu Świadka historii" 

Projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. 
Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”, zyskującej w środowisku szkolnym coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.

Zadanie jest prowadzone przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
Więcej szczegółów dotyczących projektu na stronie www.deportacje45.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 Zakup gablot i systemów wystawienniczych w celu wzbogacenia oferty Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie.

Dzięki realizacji zadania do Centrum Kultury „Karolinka” zakupione zostaną nowoczesne ekspozytory, w tym gabloty stolikowe oraz modułowe ścianki wystawowe. Przedsięwzięcie pozwoli na rozbudowanie oferty kulturalnej instytucji i organizowanie wydarzeń, które do tej pory ze względów technicznych nie mogły być przeprowadzone. Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury