Festiwal Fyrtek

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” jest wydarzeniem kulturalnym, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", a także wiele innych instytucji z terenu Radzionkowa oraz powiatu tarnogórskiego. Radzionkowski festiwal folklorystyczny jest jedną z największych takich imprez organizowanych w naszym regionie. Festiwal „Fyrtek” po raz pierwszy został zorganizowany w 1999r. i od tego czasu systematycznie odbywał się co dwa lata na przełomie maja i czerwca. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilka zespołów zagranicznych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” działający w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” jako gospodarz festiwalu oraz inne polskie zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne. Do tej pory w ośmiu edycjach festiwalu brały udział zespoły z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rosji, Czech, Rumunii, Macedonii, Gruzji i Słowacji.  Ideą „Fyrtka” jest wzajemne poznawanie w duchu integracji poprzez kulturę ludową, a także chęć pokazania piękna kultury i folkloru w sposób miły dla oka. Dzieci z zagranicznych zespołów zakwaterowane są przez czas trwania festiwalu w rodzinach mieszkańców Radzionkowa, co pozwala obu stronom na nawiązanie bliższych więzi.

Po długim oczekiwaniu we wrześniu 2021 Festiwal „Fyrtek” po czterech latach wraca do Radzionkowa. W dniach 9-13 września mieszkańcy Radzionkowa i nie tylko, będą mogli znów podziwiać zagraniczne zespoły na scenie plenerowej na Rynku Miejskim oraz scenie wewnętrznej Centrum Kultury „Karolinka”. Uczestnicy „Fyrtka” wystąpią również podczas tegorocznych Gwarków w sąsiednich Tarnowskich Górach. Oprócz czeskiego zespołu – Perníček oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”, które odwiedzą nasze miasto, podczas festiwalu będzie również można podziwiać gospodarza- Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Kulminacyjny moment Festiwalu stanowić będzie koncert plenerowy połączony z Rodzinnym Piknikiem podsumowującym projekt Przystań Miejska 1 prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych. Piknik rozpocznie się o godzinie 15:00 animacjmi dla najmłodszych, następnie od godz. 17:00 na scenie plenerowej na Rynku Miejskim wystąpią goście Festiwalu, a o 20:00 Kapela Góralska „Beskid”.
Podczas trwania festiwalu nie zabraknie jak zwykle kolorowego folkloru, skocznych melodii ludowych oraz pięknego śpiewu czyli wszystkiego, z czego są znane zespoły ludowe.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” dofinansowana została z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego oraz ze środków Powiatu Tarnogórskiego. Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Piesni i Tańca "Mały Śląsk". 

Harmonogram Festiwalu: 

8.09 - przyjazd zagranicznych gości festiwalu 
9.09 - wycieczka 
10.09 - koncerty dla przedszkoli, warsztaty folklorystyczne dla uczestników festiwalu
11.09 - koncert kulminacyjny 
             15:00 - animacje dla najmłodszych
             17:00 - występy uczestników Festiwalu
            20:00 - koncert Kapeli Góralskiej "Beskid" 
12.09 - występy uczestników festiwalu podczas Festynu bezalkoholowego "Postaw na Rodzinę" w Tarnowskich Górach
13.09 - koncerty dla uczniów szkół podstawowych, rodzinny grill na zakończenie festiwalu